Prof. Gad Yair's Blogביל והילרי קלינטון, והאוניברסיטה העברית
Bookmark and Share

בנאומו בוועידה הדמוקרטית לכבוד בחירתה של הילרי קלינטון למועמדות המפלגה לנשיאות סיפר בעלה, ביל קלינטון, שב-1985 היא סיפרה לו על תכנית חינוכית ישראלית, Hippy, המיועדת להכין ילדים בגיל הגן לקראת כניסתם לבית הספר היסודי. התוכנית יועדה לתמוך בילדים במשפחות עניות בפריפריה החברתית, תוך הפיכת הוריהם למוריהם הראשונים. העצמת הורים, אנו מכנים זאת כיום. הילרי אמרה לביל שהיא חושבת שתכנית היפי [האתגר בעברית] של פרופסור אבימה לומברד מן המכון לחקר הטיפוח בחינוך שבאוניברסיטה העברית בירושלים תתאים לארקנסו,שבאותם ימים הייתה אחת מן המדינות הנחשלות בחינוך האמריקני.

'אז מה את חושבת לעשות בעניין תכנית היפי?', שאל אותה ביל שהיה אז מושל המדינה. 'כבר עשיתי', ענתה לו. 'הזמנתי את אבימה לומברד ואת קיי ויינברגר אלינו בעוד עשרה ימים. תעזור לנו להתחיל'. לא חלף זמן רב, סיפר בחיוך, והתחילו לגרור אותי למסיבות סיום של גני ילדים. 'ראיתי את ההורים העניים הללו, עם דמעות בעיניהם', סיפר. 'הם לא חשבו שהם יוכלו אי פעם לעזור לילדיהם ללמוד. ואתם יודעים מה? עשרים שנות מחקר על תכנית היפי הראו עד כמה היא מצליחה להכין ילדים לבית הספר ולהעלות הישגים בלימודים. יש הרבה מבוגרים צעירים בארצות הברית שמצליחים באמריקה, והם לא יודעים שהילרי אחראית לזה'. הקהל שמע והריע להילרי ולתכנית היפי.

ובאמת, אמריקנים רבים אינם יודעים שהאוניברסיטה העברית אחראית להצלחתם ולתחושתם שהם אזרחים נורמטיביים ושווי זכויות בחברה. למעשה, תכנית היפי שעליה סיפר קלינטון אינה קוריוז היסטורי. היא פועלת כיום במדינות רבות בארצות הברית, ואלפי משפחות אמריקניות עולות בסולם החברתי בזכות תמיכתה של היפי בהעצמת הורים וילדיהם. היפי היא תכנית רחבה ושוקקת חיים בעולם כולו: היא פועלת בדרום אפריקה ומהשנה גם בליבריה; גרסתה בערבית משמשת פליטים סורים שהיגרו לגרמניה, כך גם במדינות אחרות באירופה. התכנית עובדת בקרב האבוריג'ינים באוסטרליה ובקרב מהגרים לאוסטריה; היא פועלת בקנדה, דרך ארגנטינה ועד טורקיה. בשנה שעברה, למשל, התחרתה קבוצת סטודנטים אמריקנים על מענק של קרן ביל ומלינדה גייטס תוך שימוש בתכנית היפי כפלטפורמה התערבותית. מטרת הצעתם הייתה לקדם אוכלוסיות באפריקה. הקבוצה הגיעה לגמר. גם בזכות היפי. כמו שציין הנשיא קלינטון, מדובר באחת מן התכניות שאושרו על ידי הממשלה הפדרלית כעומדות בסטנדרטים מחמירים של הוכחת ביצועים; ויש לה תמיכה מחקרית ופרסומים מדעיים רבים.

אבל הורתה של התכנית היא תכנית "האתגר" שפותחה בישראל ואנחנו ממשיכים בפיתוחה עד היום. במכון לחקר הטיפוח בחינוך שבאוניברסיטה העברית הרחבנו את התכנית והתאמנו אותה לצרכים מגוונים – שוב, כמודל אפשרי למדינות אחרות בעולם. תכנית 'ראשית', למשל, מתחילה עבודה עם אמהות בגיל מוקדם מאוד; תכנית 'סולם' מנסה לייצר לאבות עסוקים זמן חינוכי מובנה עם ילדיהם הצעירים. ישנם גם פיתוחים טכנולוגיים – למשל, בובת משחק שאמורה לנטר את אוצר המילים של עוללים ולאפשר להורים לשפר את מיומנויות הלשון של ילדיהם כבר בגיל הרך.

אם תבואו לבקר במכון לחקר הטיפוח בחינוך תמצאו בכניסה תערוכה קטנה. תמצאו בה פנים מוכרות. ביל והילרי קלינטון. הם חברים שלנו. גם ביל לא שכח זאת.

1
Anonymous
28-Jul-2016, 3:19
we wished they have supported the Israel diplomatic in Indonesia.

Leave a comment: